ابطال چک

چک سند تجاری مهم و کاربردی است که هم در جامعه و هم در منظر قانون اهمیت ویژه ای دارد. چک پرکاربردترین سند تجاری است که بیشتر از سفته و برات مورد استفاده عموم قرار می گیرد و منشاء دعاوی حقوقی بسیاری من جمله (مطالبه وجه چک یا مفقودی چک یا باطل کردن چک) به […]
ابطال چک

چک سند تجاری مهم و کاربردی است که هم در جامعه و هم در منظر قانون اهمیت ویژه ای دارد. چک پرکاربردترین سند تجاری است که بیشتر از سفته و برات مورد استفاده عموم قرار می گیرد و منشاء دعاوی حقوقی بسیاری من جمله (مطالبه وجه چک یا مفقودی چک یا باطل کردن چک) به دلیل سرقت یا هر دلیل دیگری می‌باشد.

صدور چک نشان از بدهکاری می باشد و دارنده طلبکار محسوب می شود.

مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشید منشا و دلیل صدور چک باید بدهی صادرکننده معادل مبلغ چک باشد، نه کمتر و نه بیشتر، به عنوان مثال فردی به دلیل خرید یک دستگاه خانه مسکونی چکی را به عنوان پرداخت قستی از مبلغ معامله صادر نماید ولی در صورتی که اساس و دلیل صدور چک بدهکاری صادرکننده نباشد و به عوان ضمانت معامله و یا تعهد صادر شده باشد، فرد صادرکننده قابل تعقیب کیفری و مجازات نمی باشد و یا اینکه فرد خریدار یک دستگاه منزل مسکونی از فروشنده بخواهد جهت تضمین تعهد به انتقال سند در دفترخانه، یک چک صادر نماید و به دست خریدار و یا به واسطه املاک بسپارد. در همه ی این مواد به خاطر اینکه صادرکننده در واقع وجه عنوان شده در متن چک را بدهکار نمی باشد، قابل تعقیب کیفری و حقوقی نخواهد بود.

در چه مواردی امکان ابطال چک وجود دارد؟

چنانچه برگه چک یا دسته چک گم شود یا مفقود گردد یا حتی مورد سرقت قرار گیرد یا ادعای جعل نسبت به برگه چک صادر شده وجود داشته باشد می توان درخواست ابطال انواع چک در دفاتر خدمات قضایی را تنظیم و ثبت کرد. پس از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل جلسه و احراز سرقت و یا مفقودی و یا جعل چک، مرجع صالح به رسیدگی که شورای حل اختلاف یا دادسرا می باشد دستور به ابطال انواع چک می دهد.

چگونه چک سرقتی را باطل کنیم؟

مراقبت از چک از ضروریات بدیهی است که عدم توجه به این مسئله مهم عواقب و ضرر های مالی و معنوی بسیاری رابه همراه دارد. بیشتر چک هایی که مورد سرقت قرار می گیرند نیز از نوع حامل هستند که این ضرر و سختی کار را چندین برابر می کند. اگر چک مسروقه به سرعت مورد مطالبه قرار گیرد و بانک وجه چک حامل را به دارنده آن پرداخت نماید، در این شرایط کار سخت تر هم می شود.

نکات کاربردی در خصوص ابطال چک

۱. رجوع به بانک و درخواست کتبی عدم پرداخت وجه چک مهمترین و اولین اقدام پس از مفقودی یا سرقت چک می باشد.

۲. باید به دادسرا مراجعه کنیم و شکایتی بابت سرقت یا مفقودی چک داشته باشیم و گواهی صادر شده را به بانک تحویل بدهیم.

۳. مدت اعتبار دستور عدم پرداخت تنها 7 روز است مگر در صورتی که گواهی مبنی بر پیگیری قضایی بابت سرقت یا مفقودی را به بانک داده باشیم.

اقامه دعوا

برای اقامه دعوای حقوقی باید در محل اقامت صادرکننده چک، دعوا طرح شود و اگر محل اقامت فرد صادرکننده چک تهران است و چک در شهرستان باشد، در تهران باید برای اقامه دعوای چک، اقدام شود. اگر طرفین، در محل دیگری اقدام به عقد قرارداد کرده باشند یا در قرارداد خود، محل دیگری را برای انجام تعهد مشخص کرده باشند یا محل بانک صادرکننده دسته چک، محلی متفاوت از محل اقامت صادرکننده چک باشد، در این صورت علاوه بر محل اقامت صادرکننده، در این سه محل هم می توان اقدام به طرح دعوا کرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرتبط

پروژه های مرتبط