قباله ازدواج چیست ؟

در کشور ما، واقعه‌­ی ازدواج به دو صورت، ازدواج دائم و ازدواج موقت به وقوع می‌­پیوندد. مثل هر توافق دیگری در ازدواج، که باید سندی بین طرفین تنظیم گردد که دال بر وقوع عقد و جزئیات توافقات آنان باشد. به سندی که در رابطه با انعقاد عقد نکاح تنظیم می­شود، قباله­‌ی ازدواج می­گویند. قباله­ ازدواج، […]

در کشور ما، واقعه‌­ی ازدواج به دو صورت، ازدواج دائم و ازدواج موقت به وقوع می‌­پیوندد. مثل هر توافق دیگری در ازدواج، که باید سندی بین طرفین تنظیم گردد که دال بر وقوع عقد و جزئیات توافقات آنان باشد. به سندی که در رابطه با انعقاد عقد نکاح تنظیم می­شود، قباله­‌ی ازدواج می­گویند.

قباله­ ازدواج، اهمیت زیادی دارد؛ چرا که علاوه بر اثبات وقوع عقد نکاح، کلیه‌­ی توافقات طرفین در زمان انعقاد نکاح در آن ذکر می­گردد. حتی در صورتی که طرفین با مشکلاتی روبرو شوند و خواستار طرح دعاوی خانواده در دادگاه باشند، وجود قباله­‌ی ازدواج، الزامی است و بایستی به عنوان یکی از دلایل و مستندات، ارائه گردد.

قباله ازدواج

قباله­‌ی ازدواج، سند رسمی یا عادی بوده که دال بر وقوع ازدواج، چه دائم و چه موقت، بین زن و مرد است. برخی اوقات به قباله ازدواج، سند ازدواج و یا برگه ازدواج هم می­گویند. در قباله­‌ی ازدواج، کلیه­‌ی توافقات طرفین، بایستی به طور دقیق ذکر گردد.

شایان ذکر است، در صورتی که قباله‌­ی ازدواج بر طبق نظامنامه‌های وزارت عدلیه (به این معنا که تنظیم آن بر اساس مقررات در دفاتر ازدواج و طلاق) ثبت شده باشد، سند رسمی بوده، در غیر این صورت سند عادی محسوب می­شود.

قباله­ ازدواج به عنوان یک سند رسمی در تمام محاکم، قابل استناد است و زن و شوهر برای طرح دعوا در رابطه با موضوعاتی نظیر مطالبه مهریه، اخذ شناسنامه برای فرزندان، الزام زوجه به تمکین و این گونه موارد، ملزم به ارائه قباله ازدواج می­باشند. اگر قباله­‌ی ازدواج وجود نداشته باشد، اثبات نکاح چه دائم و چه موقت، بسیار سخت و زمان بر است.

مفقود شدن سند ازدواج، باعث می­شود که زن و شوهر قادر نباشند در دادگاه، دعاوی خانوادگی نظیر طلاق، مطالبه مهریه و نفقه، تمکین، حضانت فرزند و… را مطرح کنند. از همین رو در صورت گم شدن عقدنامه، باید به دفتر ازدواجی که عقد نکاح در آن به ثبت رسیده، مراجعه و تقاضای صدور رونوشت قباله ازدواج را ارائه کرد.

قباله­ ازدواج بر خلاف دیگر اسناد مربوط به عقود که در دو یا چند نسخه تنظیم می­گردند، فقط در یک نسخه، تنظیم گردیده و تنها یک نمونه از آن را به زن و شوهر تحویل می­دهند.

پس از انعقاد نکاح، قباله ازدواج به چه کسی تعلق می­گیرد؟

در رابطه با تعلق قباله­ ازدواج به زوج یا زوجه، هیچ نص قانونی مبنی بر این که قباله­ ازدواج متعلق به چه کسی است، وجود ندارد؛ اما به طور کلی هر سندی که تنظیم می­شود، متعلق به طرفین قرارداد است. ولی عرف جامعه‌­ی ایران، قباله­ ازدواج را متعلق به زوجه و خانواده­‌ی وی می­داند.

چرا که در رابطه با اخذ مهریه، وجود سند ازدواج، الزامی است؛ و نیز چنانچه زوج، زندگی مشترک را ترک کند و زوجه باردار باشد، گرفتن شناسنامه برای فرزند مشترک، منوط به ارائه­‌ی سند ازدواج است. لازم به ذکر است با وجود اینکه به لحاظ عرفی حق نگهداری قباله‌­ی ازدواج با زوجه است، ولی هیچ گونه منع قانونی در این رابطه وجود ندارد که زوج به دفتر خانه­‌ای که سند ازدواج در آن تنظیم گردیده، مراجعه کرده و رونوشتی از قباله ازدواج دریافت کند.

اصلاح سند ازدواج

امکان اصلاح سند ازدواج در ثبت الکترونیکی و ثبت سنتی آن در مواردی که اشتباهی در تنظیم آن رخ داده باشد و یا اینکه پس از تنظیم سند ازدواج در مشخصات سجلی و هویتی یکی از طرفین، تغییری ایجاد شود، وجود دارد.

شروط مندرج در سند ازدواج

بر طبق قانون مدنی زوجین قادرند هر شرطی را که لازم می‌ دانند چنانچه مخالف با مقتضای عقد نکاح نباشد، در ضمن عقد ذکر نمایند. ولی به غیر از آن بعضی شروط در سند ازدواج درج‌ گردیده که می بایست قبل از ازدواج به طرفین عقد، اطلاع داده شود. شروطی مانند شرط تصنیف اموال و شروط 12 ‌گانه وکالت در طلاق به زوجه که در سند ازدواج نوشته‌ شده است.

شرط تصنیف اموال

این شرط به این مسئله اشاره می کند که مرد متعهد می شود، چنانچه طلاق به خواسته او باشد، نصف اموالی که در هنگام ازدواج کسب کرده است اعم از اموال منقول یا غیرمنقول را به زن بدهد. البته نکته‌ی قابل توجه این است که اگر تقاضای طلاق از سوی مرد به دلیل ترک کردن زندگی مشترک توسط زوجه باشد این شرط اجرا نمی شود.

شروط 12 گانه ی وکالت در طلاق

بر اساس این شرط، زوج به زوجه وکالت می‌دهد تا در صورت وجود شرایطی مانند جنون مرد یا ناتوانی او در برقراری رابطه، زن طلاق خود را از مرد بگیرد. استفاده از این وکالت می‌تواند با مطالبه مهریه و یا بخشش آن صورت گیرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرتبط

پروژه های مرتبط